Elsheim - zbiornik retencyjny wody deszczowej - Izolacja zbiornika wodnego - Niemcy – 2022

W planie zagospodarowania przestrzennego powiatu Nieder-Olm, wraz z gminą Stadecken-Elsheim, na północno-zachodnim krańcu wsi wyznaczono obszar zabudowy mieszkaniowej. Obszar zajmuje powierzchnię ok. 3,1 ha. Powstające wody powierzchniowe będą gromadzone lub tymczasowo magazynowane przez rowy melioracyjne w zbiorniku retencyjnym dla wody deszczowej w celu opóźnienia jej odpływu. W tym przypadku zbiornik retencyjny został zbudowany przy użyciu robót ziemnych. Zaletami są niskie koszty budowy w porównaniu z innymi metodami budowlanymi oraz możliwość niemal naturalnego, wpisanego w krajobraz projektu. Basen ziemny został najpierw wymodelowany. EUROBENT 3700 został użyty do uszczelnienia dna i brzegów basenu. Następnie nałożono warstwę piasku o grubości ok. 30 cm i wierzchnią warstwę gleby. Na jej powierzchni zaplanowano posadzenie trawy.

Konstrukcja mat EUROBENT – igłowanie całej powierzchni geosyntetyków, gdzie włókna są przeciągane z warstwy włókniny przez warstwę bentonitu i łączone w węzły na spodniej części warstwy tkanej, skutkuje równomiernym rozłożeniem siły naprężenia, oraz wysokim efektem uszczelnienia.

Wysoka zdolność pęcznienia bentonitu i jego papkowata konsystencja w stanie mokrym oznaczają również, że w przypadku mechanicznego uszkodzenia maty, jej wyschnięcie i ponowne zwilżenie, zapewniają utrzymanie lub przywrócenie samo-naprawczego efektu uszczelniającego. W związku z tym maty EUROBENT idealnie nadają się dla projektów o wysokich wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa i ochrony wód gruntowych, oraz w projektach przeciwpowodziowych.

GCL stosowane w budowie grobli i inżynierii wodnej muszą spełniać specjalne wymagania bezpieczeństwa, ponieważ ich funkcjonalność jest kluczowa np. dla ochrony przeciwpowodziowej, np. ochrona przeciwpowodziowa całych regionów może zależeć od ich funkcjonalności. W budowie grobli zastosowanie GBR-C jako alternatywy dla konwencjonalnej wykładziny mineralnej, która ma być wytwarzana w technologii robót ziemnych, doprowadziło do opracowania nowej wykładziny z gliny geo-syntetycznej.